AOC U28P2U/BS 28" Class 4K UHD LCD Monitor - 16:9 - Black, Grey
  • Part: 1604268
Availability
Out of Stock
Brilliant visuals with ultra detailed pictures
Designed with wide viewing angles
Bringing depth to your colors
HDR mode visual enhancement
Reducing shortwave blue light output for healthier eyes
Upscaling content from standard to high definition
Protect your eyes from screen flicker
A universally respected anti-tearing solution
Multitask like it was nothing
Built-in convenient multitasking software
Easy adjustments just one click away
AOC's i-Menu allows direct access to the monitor's on-screen display settings utilizing a mouse.
  • General Information
    • Manufacturer
    • AOC
    • Manufacturer Website Address
    • http://us.aoc.com
    • Brand Name
    • AOC
    • Product Series
    • P
    • Product Type
    • LCD Monitor
  • Warranty
    • Limited Warranty
    • 3 Year
  • Technical Information
    • Number of Screens
    • 1
    • Screen Size Class
    • 28"
    • Viewable Screen Size
    • 28"
    • Screen Mode
    • 4K UHD
    • Panel Technology
    • In-plane Switching (IPS) Technology
    • Response Time
    • 4 ms
    • Response Time Details
    • 4 ms GTG
    • Aspect Ratio
    • 16:9
    • Pixel Pitch
    • 0.16000 mm x 0.16000 mm
    • Horizontal Viewing Angle
    • 178°
    • Vertical Viewing Angle
    • 178°
    • Mount Type
    • Wall Mountable
    • Backlight Technology
    • LED
    • HDCP Supported
    • Yes
    • Features
    • High Dynamic Range (HDR)
    • Low Blue Light
    • Clear Vision
    • Flicker-free
    • Game Mode
    • Picture in Picture
    • Picture by Picture
    • Screen+
    • i-Menu
    • Stand Adjustments
    • Height
    • Pivot
    • Swivel
    • Tilt
  • Video
    • Maximum Resolution
    • 3840 x 2160
    • Standard Refresh Rate
    • 60 Hz
    • Colour Supported
    • 1.07 Billion Colors
    • Native Contrast Ratio
    • Dynamic Contrast Ratio
    • Brightness
    • 300 cd/m²
    • Tearing Prevention Technology
    • Adaptive Sync
    • Color Gamut
    • 119% sRGB (CIE 1931)
    • 107% NTSC (CIE 1976)
  • Audio
    • Speakers
    • No
  • Interfaces/Ports
    • HDMI
    • Yes
    • USB
    • DisplayPort
    • Number of HDMI Inputs
    • 2
    • Number of USB Ports
    • 4
    • Number of DisplayPorts
    • 1
  • Built-in Devices
    • Built-in Devices
    • USB Hub
  • Power Description
    • Operating Power Consumption
    • 45 W
  • Physical Characteristics
    • VESA Mount Compatible
    • VESA Mount Standard
    • 100 x 100
    • Color Family
    • Dual Colour
    • Height
    • 368.5 mm
    • Width
    • 636.4 mm
    • Depth
    • 49.3 mm
    • Height with Stand
    • 534 mm
    • Width with Stand
    • 636.42 mm
    • Depth with Stand
    • 200.10 mm
    • Weight (Approximate)
    • 4.77 kg
    • Weight with Stand (Approximate)
    • 6.76 kg
  • Miscellaneous
    • Package Contents
      • U28P2U/BS 28" 4K UHD Monitor